Charles „Chuck” Geschke, współzałożyciel firmy Adobe i wynalazca pliku PDF, umiera w wieku 81 lat

 

Charles 'Chuck' Geschke, który wraz z Johnem Warnockiem w 1982 roku założył Adobe, firmę wydawniczą zajmującą się grafiką i oprogramowaniem, zmarł w miniony piątek w wieku 81 lat na raka. W szczególności odegrał kluczową rolę w opracowaniu technologii Portable Document Format, lepiej znanej jako PDF.

„To ogromna strata dla całej społeczności Adobe i branży technologicznej, dla której od dziesięcioleci jest przewodnikiem i bohaterem” — napisał dyrektor generalny Adobe, Shantanu Narayen w e-mailu do pracowników firmy.

Geschke urodził się 11 września 1939 roku. Dorastał w Cleveland w stanie Ohio, a wychowywał go matka, asystentka prawna i ojciec – grawer zdjęć, który produkował metalowe płyty, które mocowano na prasach, aby tworzyć obrazy do książek, czasopism i gazety. Produkty Adobe sprawiły, że technologia, której używał jego ojciec, stała się przestarzała.

Z głębokim smutkiem informujemy, że zmarł nasz ukochany współzałożyciel, dr Chuck Geschke. Chuck był bohaterem i światłem przewodnim dla tak wielu z nas w branży technologicznej. Pozostawia niezatarty ślad w naszej firmie i świecie. https://t.co/NYoZI29num pic.twitter.com/FhNY8iN7Dx

Następnie studiował na Xavier University, przez większość swojej kadencji studiował sztuki wyzwolone, a nawet rozważał wstąpienie do kapłaństwa. Zamiast tego podjął studia magisterskie z matematyki i przypadkowo natknął się na programowanie komputerowe w latach 60. jako nauczyciel matematyki na Uniwersytecie Johna Carrolla, przez jednego ze swoich byłych studentów.

Student, zatrudniony w firmie programistycznej, nauczył Geschkego pisać proste programy. Geschke był uzależniony i zapisał się na studia doktoranckie na dzisiejszym Uniwersytecie Carnegie Mellon. Ukończył studia doktoranckie. Doktoryzował się z informatyki w 1973 roku. Dołączył do działu badawczego Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych (ARPA) Departamentu Obrony i był znany jako „bachor ARPA” – typ osoby, która definiowała kulturę startupową Doliny Krzemowej w latach 70. i 80.

Xerox zatrudniłby go obok pracy w ich Centrum Badawczym Palo Alto. Tam poznał swojego przyszłego współzałożyciela Adobe i najlepszego przyjaciela, Johna Warnocka. Kiedy dyrektorzy Xeroxa poinformowali dwóch mężczyzn, że potrzebują siedmiu lat na wprowadzenie nowego produktu, zniechęciły ich długie ramy czasowe. Zdecydowali, że aby poruszać się szybciej, będą musieli założyć własną firmę.

Firma Adobe, finansowana przez firmę venture capital Hambrecht & Quist, rozpoczęła działalność w 1982 roku. Apple Computer był jednym z ich pierwszych klientów, który używał języka PostScript firmy Adobe do zasilania swoich drukarek LaserWriter. Apple w końcu połączyło siły z Microsoftem i próbowało rzucić wyzwanie Adobe w dziedzinie DTP, ale Adobe triumfowało w tak zwanych „wojnach czcionek”.

Geschke miał opinię miłego i pokornego człowieka. Chciał otoczyć się mądrzejszymi ludźmi i nazwał to „większym basenem”. W wieku 52 lat został porwany na muszce podczas przybycia do Adobe do pracy. Przetrzymywany przez cztery dni w Hollister w Kalifornii FBI znalazło go i uratowało.

Oprócz PostScriptu i PDF, Adobe stworzył wiodące oprogramowanie używane przez twórców do dziś, w tym Photoshop, Illustrator, Acrobat i Premiere Pro. Były prezydent Barack Obama nagrodził Warnocka i Geschke National Medal of Technology w 2009 roku. Jego biografię można przeczytać na stronie Adobe.

Geschke pozostawił 78-letnią żonę Nancy 'Nan', troje dzieci i siedmioro wnucząt.

Write a Comment