Ostrość tylnego aparatu w 1x

Zdjęcia, na których ustawisz ostrość po naciśnięciu spustu

Pliki w formacie RAW były wielkim przełomem. Dzięki nim każdy fotograf może dowolnie ustawić wiele kluczowych parametrów zdjęcia już po jego zrobieniu. Co powiecie na aparat wykonujący zdjęcia, na których można już po naciśnięciu spustu dowolnie ustawiać ostrość? Taki wynalazek prezentuje firma Lytro.

Steven Sasson – portret twórcy aparatu cyfrowego [wideo]

Pierwsza prawdziwa rewolucja w świecie fotografii?

Od momentu wynalezienia fotografii w XIX wieku metody działania pozostają te same. Wiązka światła wpada do aparatu i trafia na materiał światłoczuły. Przez lata zmieniają się aparaty, obiektywy, rodzaje materiałów — kiedyś były to analogowe klisze, teraz matryce cyfrowe. Idea jest jednak podobna. Aż do dzisiaj.

Niedługo zaprezentujemy aparat fotograficzny, który na stałe zmieni historię fotografii.

Zobacz również: Przykładowa obróbka zdjęcia ślubnego

Chwali się Ren Ng, CEO firmy Lytro w wywiadzie dla

I rzeczywiście w teorii można mu wierzyć. Ich nowy wynalazek ma przechwytywać i zapisywać nie pojedynczą wiązkę światła, jak tradycyjne aparaty, ale całe pole światła w tym kolor, nasycenie, a nawet kierunek wektora promieni światła.

W efekcie powstają zdjęcia, na których możemy dowolnie ustawić pole ostrości, barwy czy poziom naświetlenia i zmieniać je po wykonaniu zdjęcia. Nowa technologia ma pozwolić także, jeśli korzystasz z urządzenia z odpowiednim ekranem 3D, na tworzenie zdjęć trójwymiarowych. Brzmi niewiarygodnie, ale to prawdziwe. Spójrzcie na to zdjęcie autorstwa Richarda Koci Hernandez'a:

Czy to ma sens i czy ktoś to kupi?

Prace nad Light field camera trwają od połowy lat dziewięćdziesiątych i rozpoczęły się na uniwersytecie w Stanford. Do stworzenia prototypu posłużyło aż 100 zwykłych aparatów. Prototypy zmagały się z wieloma problemami — autofokus aparatów był zbyt wolny, urządzenia były zbyt duże oraz skomplikowane, a zdjęcia przez nie oferowane zbyt ciemne oraz wyraźne. Do tej pory nikomu jednak nie udało się skonstruować urządzenia, które mogłoby trafić do zwykłych konsumentów.

Przedstawiciele Lytro twierdzą, że ich aparat mieści się w kieszeni. Nie będziemy czekać aż autofokus ustawi ostrość, bo możemy to zrobić po wykonaniu zdjęcia. Nie musimy się też zbytnio martwić o ustawienie ekspozycji zdjęcia, ponieważ aparat przechwytuje całe pole świetlne i może fotografować także w kiepskich warunkach, a naświetlenie możemy później dowolnie zmieniać. Obsługa takiego aparatu może wydawać się zatem bajecznie prosta.

Projekt Lytro jest na tyle interesujący, że firma otrzymała już dofinansowanie w wysokości 50 mln dolarów od takich inwestorów, jak NEA, K9 Ventures, Greylock Partners czy Andreessen Horowitz.

Tak całą sprawę komentuje Ben Horowitz, współwłaściciel ostatniej z firm, które zainwestowały w projekt:

Ludzie często chcą na fotografiach uchwycić konkretny moment, który widzą, ale tradycyjna fotografia nie do końca rzeczywiście potrafi taki moment uchwycić. Łapie tylko jeden kąt, jeden układ światła i jedne układ ostrości uchwycony w danej chwili. Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem, to pewnie uda Ci się uchwycić najlepsze fragment rzeczywistego momentu. Jeśli jesteś kimś jak ja, to pewnie Ci się nie to nie uda. Z aparatem Rena, uda Ci się uchwycić rzeczywisty moment, albo przynajmniej całe światło, które wizualnie przedstawia daną chwilę. Ludzie często chcą na fotografiach uchwycić konkretny moment, który widzą, ale tradycyjna fotografia nie do końca rzeczywiście potrafi taki moment uchwycić. Łapie tylko jeden kąt, jeden układ światła i jedne układ ostrości uchwycony w danej chwili. Jeśli jesteś profesjonalnym fotografem, to pewnie uda Ci się uchwycić najlepsze fragment rzeczywistego momentu. Jeśli jesteś kimś jak ja, to pewnie Ci się nie to nie uda. Z aparatem Rena, uda Ci się uchwycić rzeczywisty moment, albo przynajmniej całe światło, które wizualnie przedstawia daną chwilę.

Jego słowa mogą wywołać sporo kontrowersji, ale wydaje się, że Horowitz może mieć sporo racji. W teorii fotografowanie może stać się o wiele prostsze. Tymczasem nie wiemy jeszcze kiedy magiczny aparat wejdzie do sprzedaży. Podobno ma zostać zaprezentowany jeszcze w tym roku. Nie znamy też ceny urządzenia, która ma się wahać pomiędzy 1 dolarem, a ok 10 000 dolarów ;)

W teorii pomysł jest genialny, ale w praktyce może być różnie. Główną przeszkodą do zrewolucjonizowania rynku może być oprogramownie, które podobno już teraz sprawia wiele problemów. Dlatego Lytro zatrudniło Kurta Akeley'a — człowieka legendę wśród osób zajmujących się grafiką komputerową, współzałożyciela firmy Silicon Graphics. Zastanawiam się, w jaki sposób zdjęcia będą przechowywane na komputerze — który program będzie je czytał, umożliwiał edycję, ile miejsca będą zajmować. W tej chwili są wyświetlane na stronie producenta w formacie Flash, ale przypuszczam, że jest to rozwiązanie tymczasowe.

Oto kilka zdjęć wykonanych magicznym aparatem:

Tutaj znajdziecie więcej informacjo o projekcie Lytro oraz masę przykładowych zdjęć:

Canon: Instrukcja obsługi aparatu: EOS R5 : Ręczna regulacja ostrości

Jeśli automatyczne ustawianie ostrości nie jest możliwe, można powiększyć obraz i ręcznie ustawić ostrość.

Kontury obiektów w obszarze ogniskowania mogą zostać wyróżnione kolorem w celu ułatwienia regulacji ostrości. Można dostosować kolory i czułość (poziom) wykrywania krawędzi zgodnie z wymaganiami.

Asystent ostrzenia

Ustawienie [Asystent ostrzenia] na opcję [Wł.] aktywuje ramkę pomocniczą, która wskazuje kierunek regulacji ostrości i jej zakres. Ramka pomocnicza jest wyświetlana w pobliżu oczu wykrytych dla obiektu głównego, gdy [ : Metoda AF] jest ustawiona na opcję [ +Śledzenie], a [ : Detekcja oczu] ma ustawioną opcję [Włącz].

Wybierz [ : Asystent ostrzenia]. Wybierz opcję [Wł.]. Po naciśnięciu przycisku ]).

]). Aby wyśrodkować ramkę pomocniczą w trakcie korzystania z

Aby ustawić ramkę pomocniczą po jej umieszczeniu za pomocą

Możesz również przemieszczać i ustawić ramkę pomocniczą dotykając ekranu.

Aby wyśrodkować ramkę pomocniczą, stuknij [ ] lub naciśnij

Ramka pomocnicza wskazuje bieżące położenie ostrości i wartość regulacji w sposób opisany poniżej.

Znacznie nieostry w kierunku nieskończoności Lekko nieostry w kierunku nieskończoności Ostry Lekko nieostry w kierunku bliskiego zasięgu Znacznie nieostry w kierunku bliskiego zasięgu

Nie wykryto informacji o korekcie.

Przestroga W trudnych warunkach fotografowania ramka pomocnicza dla autofokusa () może nie być wyświetlana w prawidłowy sposób.

Wyższe wartości przysłony mogą w większym stopniu utrudnić poprawne wyświetlenie ramki pomocniczej.

Podczas wyświetlania ramki prowadzącej nie są wyświetlane żadne punkty AF.

Ramka prowadząca nie jest wyświetlana w następujących sytuacjach: Gdy przełącznik trybu ostrości na obiektywie znajduje się w pozycji Gdy widok jest powiększony.

Ramka pomocnicza nie jest wyświetlana prawidłowo w trakcie przesuwania lub pochylania obiektywów TS-E .

Ostrość tylnego aparatu w 1x

Od jakiegoś czasu zauważyłem że tylny aparat w opcji "1x" ma tylko jedna opecje ostrości. Mianowicie widać to podczas nagrywania najlepiej. Rzecz tkwi w tym, że podczas nagrywania nie zmienia się ostrość na daną rzecz/przestrzeń tylko pozostaje w tym samym miejscu na który była ustawiona wcześniej. Czy ktoś boryka się z takim problemem?

Kilka tygodni temu nie było z takim czymś problemu.

Witam.

Write a Comment