Co oznacza autofokus w fotografii? – Lepsza Fotka

Ustawianie ostrości

Ustawianie ostrości - punkty ostrości

PUNKTOWY POMIAR OSTROŚCI - polega na tym ,że w danym podświetlonym punkcie podczas wciśnięcia przycisku migawki, aparat w tym miejscu (gdzie podświetlony jest punkt autofocusa) ustawia środek głębi ostrości (ostrość).

W obiektywie mamy dwie metody ustawiania ostrości (wybieramy je przez przełącznik w obiektywie):

MF - Manual Focus ręczne ustawianie ostrości (poprzez pierścień ostrości)

- Manual Focus ręczne ustawianie ostrości (poprzez pierścień ostrości) AF - Automatic Focus (automatyczne ustawianie ostrości)

Dla obu metod działa podświetlenie ostrych punktów (i słychać sygnał dźwiękowy), natomiast ich ustawianie (znalezienie) przez aparat następuje tylko dla metody automatycznej. (AF)

Naciśnięcie przycisku migawki do połowy ustawia ostrość aparatu w wybranym punkcie, lub punktach pomiarowych. W aparacie typu Canon wizjer obejmuje 9 punktów pomiarowych AF, z opcją wyboru wszystkich lub pojedynczego punktu pomiarowego.

W trybie manualnym ostrość ustawiamy ręcznie, pierścieniem ostrości (po uprzednim włączeniu obiektywu przełącznikiem na tryb Manualny MF/AF). Po włączeniu funkcji AutoFocus - AF, przechodzimy w tryb pomiaru automatycznego. Potwierdzeniem jego ustawienia jest zapalenie się danego punktu ostrości i sygnał dźwiękowy potwierdzający jego ustawienie w obiektywach z elektroniką. Inny sposób (stosowany w obiektywach analogowych, czyli bez elektroniki) to powiększenie zdjęcia (zoom) i kontrola ostrości na widocznych krawędziach oglądanych w powiększeniu (podobnie jak sprawdzamy ostrość zdjęcia po jego zrobieniu na ekranie LCD aparatu).

W trybie automatycznym aparat sam ustawia środek głębi ostrości wykorzystując aktywne punkty ostrości (może być aktywny dowolnie wybrany punkt, lub wszystkie) również potwierdzając go zapaleniem na kolor czerwony i poprzez sygnał dźwiękowy.

USTAWIANIE PUNKTÓW OSTROŚCI W WIZJERZE:

USTAWIANIE PUNKTÓW OSTROŚCI W Canon:

CENTRALNY PUNKT POMIARU OSTROŚCI:

Generalnie jest uznawany za najbardziej "trafiający" w środek płaszczyzny ostrości w wielu modelach aparatów.

Stąd można wnioskować, że bezpieczniej jest używać tylko ten punkt oraz sposób na przesuwanie płaszczyzny ostrości opisany na dole tematu.

Co to jest ten Auto Focus (AF)?

Skrót AF oznacza automatyczne ustawienie ostrości, czyli automatyka aparatu samodzielnie, bez twojej pomocy/ingerencji ustawi „odpowiednią” ostrość. Oczywiście to tylko maszyna i nie wie co to jest dla Ciebie „odpowiednia” ostrość, nie czyta Twoich myśli i czasami może ustawić ostrość na inny obiekt, inny plan niż Ty byś sobie tego życzył.

A więc jeżeli Twój aparat ma ustawiony Automatyczny Tryb wykonywania zdjęcia czy któryś z trybów tematycznych Twój aparat będzie korzystał z w pełni automatycznego ustawienia ostrości i nie będziesz miał możliwości zmiany ustawienia punktu pomiaru ostrości. Istnieją 2 metody wyboru punktu pomiarowych ostrości. Albo wybieramy jeden z punktów pomiarowych, albo wybieramy opcję pomiaru przez wszystkie punkty jednocześnie. Polecaną metodą jest wybór punktu centralnego jako jedynego punktu pomiaru ostrości. Istnieje opcja przenoszenia płaszczyzny ostrości poprzez jej przesunięcie po dokonaniu pomiaru.

PRZESUNIĘCIE PŁASZCZYZNY OSTROŚCI:

Pomiar taki dokonuje się w wybranym i podświetlonym punkcie i można go blokować (wciskając lekko przycisk migawki i przytrzymując wciśnięty przesuwać po planie, aż do złapania właściwego kadru, potem dociskając go i otwierając migawkę (zrobienie zdjęcia).

Ustawianie ostrości

Ustawienie ostrości

Jak już zaznaczaliśmy, Irix 45 mm f/1.4 to obiektyw bez autofokusa - ale bez obaw, można bez niego sprawnie fotografować i filmować, wykorzystując potwierdzenie ostrości w wizjerze lub funkcję focus peaking w trybie Live View (o ile taką funkcję ma aparat). Szeroki pierścień ostrości pracuje bardzo płynnie - obrót zajmuje około 160 stopni. Ostrzenie jest przez to wygodne i szybkie, bo jednym ruchem nadgarstka możemy przejść przez cały zakres. Nabierając wprawy z sukcesem możemy ręcznie ustawiać ostrość na poruszających się obiektach.

Mimo, że nie mamy tu do czynienia z autofokusem, zjawisko takie jak back - lub frontfocus, kiedy ostrzymy przez wizjer w lustrzance, może być problemem. W naszym przypadku, z korpusem EOS 5D Mark IV zmuszeni byliśmy maksymalnie wykorzystać skalę korekcji AF w menu aparatu, bo po potwierdzeniu ostrości w obiektywie, ostrość na zdjęciu była daleko za tematem. Przy ostrzeniu z wykorzystaniem podglądu obrazu na żywo takich problemów oczywiście nie uświadczymy.

Jak widać manualne ostrzenie nie jest przeszkodą do tego, by na szeroko otwartej przysłonie fotografować nawet szybko poruszające się obiekty

Pierścień ostrości można zablokować węższym pierścieniem blokady obracając go, co stopniowo zwiększa opór pierścienia ostrości, aż do całkowitego jego zablokowania. Chyba wolelibyśmy jednak jakiś prosty przełącznik, bo obracając pierścień blokady, możemy przez przypadek minimalnie ruszyć również pierścień ostrości, a przez to zepsuć sobie nasze ustawienie - trzeba więc to robić bardzo uważnie.

Co oznacza autofokus w fotografii? – Lepsza Fotka

Ustawianie ostrości polega na wybraniu tej części zdjęcia, która będzie ostra i dobrze zdefiniowana. Nasze mózgi zazwyczaj wolą ostre obrazy od rozmytych. Dobrze zdefiniowany obiekt przyciąga uwagę i jest najważniejszą częścią kompozycji.

Opanowanie systemu autofokusu pozwoli Ci lepiej przekazać przesłanie Twojego zdjęcia. Oszczędzi Ci to również usuwania wielu nieostrych zdjęć!

Czym jest autofokus?

Autofokus to system, który automatycznie reguluje ostrość w aparacie. Aparat ustawia ostrość po naciśnięciu spustu migawki do połowy i wykonuje zdjęcie po naciśnięciu przycisku do końca. Ustawienia aparatu można zmienić w taki sposób, aby ostrość można było ustawiać ręcznie, obracając pierścień ustawiania ostrości obiektywu. To całkiem proste.

Aby ustawić autofokus (AF) za pomocą wizjera, należy skomponować scenę, a następnie nacisnąć i przytrzymać spust migawki lustrzanki cyfrowej do połowy. Jeśli chcesz, możesz dostosować system autofokus do swoich potrzeb lub do trudniejszych sytuacji.

Co oznacza autofokus w fotografii?

Autofokus (AF) to system ustawiania ostrości spotykany w nowoczesnych aparatach, który może automatycznie sterować układem optycznym w obiektywie w celu uzyskania ostrości obiektu. Dla porównania ręczne ustawianie ostrości polega na tym, że fotograf ręcznie steruje ostrością obiektywu, zazwyczaj obracając pierścień ostrości na obiektywie.

Jakiego ustawienia AF powinienem użyć?

W trybie dynamicznego obszaru AF należy zastanowić się, czy fotografowany obiekt jest w ruchu, czy nie. Jeśli pracujesz ze statycznym obiektem, najlepszy będzie tryb obszaru AF z jednym punktem. Jeśli w kadrze znajduje się ruch, należy użyć trybu dynamicznego obszaru AF, aby wybrać pierwszy punkt ostrości i pozwolić, aby aparat przejął kontrolę nad śledzeniem!

Czy punkty autofokusu są ważne?

Gdy aparat działa w trybie autofokus, punkty autofokusu pomagają skierować ostrość w określone miejsce w kadrze. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ ostrość zdjęcia nie zawsze musi znajdować się w samym centrum, gdzie aparat tradycyjnie ustawia ostrość i dokonuje pomiaru.

Przeczytaj też:Czym jest kompensacja ekspozycji?

Czy fotografowie używają autofokusu?

Przez większą część XX wieku ręczne ustawianie ostrości było jedyną metodą ustawiania ostrości w aparatach fotograficznych, dopóki w latach 80. autofokus nie stał się standardowym wyposażeniem nowocześniejszych aparatów.

Większość profesjonalnych fotografów nadal rezygnuje z używania systemu autofokus, ponieważ ręczne ustawianie ostrości pozwala im na maksymalną kontrolę nad zdjęciami.

Co się dzieje, gdy aparat nie może ustawić ostrości?

Bez względu na to, której metody używasz, jeśli aparat nie może prawidłowo ustawić ostrości na obiekcie znajdującym się za punktem AF, nie pozwoli Ci zrobić zdjęcia. Przyczyną może być:

Obiekt znajduje się zbyt blisko i poza minimalnym zakresem ogniskowej Twojego obiektywu.

Obiekt jest zbyt ciemny, aby autofokus mógł zadziałać.

Jeśli napotkasz któryś z tych problemów, aparat użyje wskaźnika, aby poinformować Cię, że nie może ustawić ostrości. Niektóre modele używają migającej lampki wewnątrz wizjera lub na ekranie LCD. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby nie być zaskoczonym, gdy to się stanie i nie będziesz mógł zrobić zdjęcia!

Gdy aparat nie może ustawić ostrości:

Spróbuj wybrać inny punkt AF, który znajduje się blisko zamierzonego obiektu.

Użyj tego samego punktu AF i przesuń aparat lekko w bok, aż ustawi ostrość, a następnie wykadruj zdjęcie bez zdejmowania palca z migawki. Ta sztuczka może mieć wpływ na ostrość i ekspozycję, dlatego sprawdź zdjęcie, czy zadziałała.

Jeśli ustawiasz ostrość na bliski obiekt, cofnij się do tyłu, aż znajdziesz się za minimalną odległością ogniskowania obiektywu — często jest to mniej niż parę centymetrów.

Powiększ lub wykadruj obraz, aby ponownie uzyskać odpowiednią kompozycję.

Przełącz się na ręczne ustawianie ostrości, jeśli jest dostępne, i zdaj się na własne oczy, aby uzyskać ostry obraz.

Punkty ostrości.

Punkty ostrości to małe puste kwadraty lub kropki, które widać, gdy patrzymy przez wizjer. Producenci często odróżniają aparaty klasy podstawowej od profesjonalnych, stosując różne typy systemów autofokusu.

Aparaty klasy podstawowej mają zazwyczaj proste systemy AF z kilkoma punktami ostrości do podstawowych potrzeb, natomiast aparaty klasy profesjonalnej mają złożone, wysoce konfigurowalne systemy AF z dużą liczbą punktów ostrości. Te punkty ostrości są celowo rozmieszczone w określonych częściach kadru, a liczba punktów ostrości i ich rozmieszczenie różnią się nie tylko w zależności od producenta, ale także od modelu aparatu.

Rodzaje punktów AF.

Liczba punktów ostrości nie jest jedynym ważnym czynnikiem w systemach autofokus — rodzaj punktów AF jest również bardzo istotny dla uzyskania dokładnych wyników. Ogólnie rzecz biorąc, dostępne są trzy rodzaje czujników punktów AF: pionowe, poziome i krzyżowe. Mają one zastosowanie tylko w przypadku AF opartego na detekcji fazy, ponieważ opierają się na czujnikach sprzętowych.

Zarówno czujniki pionowe, jak i poziome są jednowymiarowe i wykrywają kontrast tylko w jednym kierunku. Czujniki krzyżowe są dwuwymiarowe i mogą wykrywać kontrast zarówno na liniach pionowych jak i poziomych, co sprawia, że czujniki krzyżowe są znacznie dokładniejsze w porównaniu z innymi. Oznacza to, że im więcej czujników krzyżowych posiada Twój aparat, tym lepszy i dokładniejszy będzie AF z detekcją fazy.

Dlatego też, gdy zapowiadane są nowe aparaty, zazwyczaj pojawia się napis x liczba punktów ostrości i x liczba czujników krzyżowych — producenci aparatów z dumą podają te parametry.

Zwracaj uwagę na całkowitą liczbę punktów AF!

Zawsze, gdy kupujesz nową lustrzankę cyfrową, zwracaj uwagę na całkowitą liczbę punktów AF z detekcją fazy oraz liczbę czujników krzyżowych, ponieważ te dwa elementy są ważne, zwłaszcza jeśli chcesz fotografować sport i szybko poruszającą się dziką przyrodę.

W aparatach bezlusterkowych piksele AF detekcji fazy na przetworniku obrazu są inaczej zaprojektowane w większości jednowymiarowe, więc nie musisz się martwić o rodzaje punktów AF. Jednak całkowita liczba punktów ostrości i ich rozmieszczenie w wizjerze może mieć znaczenie dla takich rzeczy jak śledzenie obiektu.

Przeczytaj też:Jak robić ładne zdjęcia i filmy dronem?

Tryby autofokus AF

W dzisiejszych czasach większość aparatów cyfrowych jest wyposażona w kilka różnych trybów ustawiania ostrości dla różnych sytuacji. Czym innym jest fotografowanie portretu nieruchomego obiektu, a czym innym fotografowanie biegnącej osoby lub ptaka w locie.

Podczas fotografowania nieruchomych obiektów zazwyczaj raz ustawiamy ostrość i robimy zdjęcie. Jeśli obiekt się poruszy, ponownie ustawiamy ostrość i robimy kolejne zdjęcie. Jeśli jednak fotografowany obiekt stale się porusza, aparat musi automatycznie ustawiać ostrość podczas robienia zdjęć. Dobra wiadomość jest taka, że Twój aparat ma wbudowane funkcje, które radzą sobie z takimi sytuacjami. Omówmy te tryby ostrości w sposób bardziej szczegółowy.

Tryb pojedynczego AF (AF-S)

Tryb Pojedynczy AF (AF-S), znany również jako Pojedynczy obszar AF w aparatach Nikon i One-Shot AF w aparatach Canon, jest dość prostym sposobem ustawiania ostrości. Wybierz jeden punkt ostrości, a aparat będzie szukał kontrastu tylko w tym pojedynczym punkcie ostrości.

Po naciśnięciu do połowy spustu migawki lub naciśnięciu dedykowanego przycisku ustawiania ostrości jeśli taki posiadasz, aparat ustawi ostrość raz, a jeśli obiekt się poruszy, nie będzie w stanie ponownie ustawić ostrości, nawet jeśli będziesz nadal naciskać przycisk do połowy. W ten sposób ostrość pozostaje zablokowana.

Tryb AF-S często wymaga, aby aparat ustawił ostrość przed zrobieniem zdjęcia, więc jeśli ostrość nie zostanie ustawiona prawidłowo, naciśnięcie spustu migawki nic nie da z powodu błędu ostrości. Niektóre aparaty pozwalają jednak zmienić to zachowanie. Na przykład w lustrzankach i aparatach bezlusterkowych firmy Nikon można ustawić opcję Wybór priorytetu AF-S w menu ustawień niestandardowych Autofokus na opcje Zwolnij, co pozwala na robienie zdjęć nawet wtedy, gdy obiekt nie jest ustawiony na ostrość.

Należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy związanych z trybem AF-S – jeśli zamontujesz zewnętrzną lampę błyskową, która posiada czerwoną wiązkę AF-Assis, to aby działała, musisz mieć włączony tryb AF-S. To samo dotyczy lampy AF-Assist znajdującej się przed aparatem — będzie ona działać tylko w trybie AF-S.

Tryb ciągłego AF (AF-C)

Inny tryb ustawiania ostrości, dostępny we wszystkich nowoczesnych lustrzankach cyfrowych i aparatach bezlusterkowych, nosi nazwę Ciągły AF (AF-C), który w świecie firmy Canon znany jest również jako AI Servo. Tryb ten jest używany do śledzenia poruszających się obiektów, na przykład podczas fotografowania sportu, dzikiej przyrody i szybko poruszających się akcji.

Tryb AF-C jest znacznie bardziej złożony w porównaniu do AF-S, ponieważ szybkość autofokusu i algorytmy śledzenia mogą w dużym stopniu zależeć od rodzaju obiektu, jego szybkości i nieprzewidywalności ruchów. Niektóre implementacje AF-C wykorzystują wszelkiego rodzaju obliczenia, które korzystają ze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego do analizy i przewidywania ruchu obiektu. Jest to jeden z obszarów, na który producenci aparatów zawsze kładą duży nacisk, dlatego w menu aparatu można znaleźć najwięcej powiązanych z nim opcji ustawiania ostrości.

Miłą rzeczą w trybie AF-C jest to, że automatycznie dostosowuje on ostrość, jeśli Ty lub Twój obiekt poruszy się podczas zdjęcia. Wystarczy, że nadal będziesz wciskał spust migawki do połowy lub trzymał dedykowany przycisk AF jeśli go posiadasz w aparacie, a system autofokusu będzie automatycznie śledził ruch i dostosowywał ostrość.

Większość nowoczesnych systemów autofokusu pozwala na wykorzystanie więcej niż jednego punktu ostrości do dynamicznego śledzenia obiektu w trybie AF-C, o którym piszę w dalszej części artykułu.

Przeczytaj też:Najlepsze Darmowe Program do Katalogowania Zdjęć

Tryb AF Auto (AF-A) lub tryb hybrydowy.

Niektóre aparaty posiadają również tryb o nazwie AF Auto (AF-A) lub coś w rodzaju AI Focus AF dla Canona, który jest w zasadzie trybem hybrydowym, automatycznie przełączającym się między trybami AF-S i AF-C.

Jeśli aparat uzna, że obiekt jest nieruchomy, przełączy się na tryb AF-S, a jeśli obiekt się poruszy, automatycznie przełączy się na tryb AF-C. Domyślnie większość aparatów klasy podstawowej jest ustawiona na tryb AF-A, który działa całkiem dobrze w większości sytuacji. Wiele aparatów wyższej klasy i profesjonalnych aparatów nie posiada tego trybu, ponieważ został on zaprojektowany z myślą o początkujących użytkownikach.

Tryb pełnego serwomechanizmu AF (AF-F)

Tryb AF z pełno okresowym serwomechanizmem, znany również jako AF-F, został wprowadzony przez firmę Nikon specjalnie z myślą o nagrywaniu filmów za pomocą lustrzanek cyfrowych i aparatów bezlusterkowych. Tryb ten automatycznie śledzi ruch obiektu i ustawia ostrość podczas nagrywania filmu. Nie należy się tym trybem przejmować, jeśli nie nagrywamy filmów.

Osobiście zazwyczaj pozostawiam wszystkie moje aparaty Nikon w trybie AF-C i przełączam się na AF-S tylko wtedy, gdy aparat nie może ustawić ostrości w słabym oświetleniu.

Jak korzystać z trybów autofokusu przy słabym oświetleniu?

Przy słabym oświetleniu autofokus może wariować. Obiektyw będzie bezskutecznie szukał ostrości. W takich przypadkach bardzo przydatna może okazać się wbudowana lampa wspomagająca AF-Assist.

Włącz ją poprzez menu.

Po jej aktywacji aparat wyśle pomarańczowo-czerwone światło, które będzie skierowane na fotografowany obiekt. Pomoże Ci to w ustawieniu ostrości.

Nie jest to jednak doskonałe rozwiązanie. Wybiera on tryb AF-S i ustawia ostrość przy użyciu centralnego punktu ostrości. Ma on również ograniczony zasięg, więc musisz znajdować się stosunkowo blisko obiektu 0,5-3 metra.

Alternatywą może być krótkie oświetlenie punktu, na którym chcesz ustawić ostrość za pomocą latarki lub innego źródła światła.

Write a Comment