Jak sprawdzić czy działa stabilizacja?

Aparaty cyfrowe z wymienną optyką

Poprzednie Następne Najlepszy aparat do nagrywania - lista top 10 Jaki aparat do nagrywania będzie najlepszy? Wybraliśmy do naszego zestawienia 10 najlepszych modeli dostępnych na Ceneo.pl. Wejdź i dowiedz się więcej!

Poprzednie Następne Aparaty cyfrowe z wymienną optyką do 2000 zł [Ranking 2019] Aparaty cyfrowe z wymienną optyką cieszą się coraz większą popularnością. Kompaktowe rozmiary i jakość zdjęć porównywalna z dużo droższymi lustrzankami zachęcają do zakupu. Wybraliśmy najlepsze modele, których cena nie przekracza 2000 złotych.

Poprzednie Następne Aparaty hybrydowe – opinie i podstawowe informacje Chociaż telefony są dominującym narzędziem, profesjonaliści i pasjonaci korzystają wciąż z bardzo szerokiej gamy aparatów, począwszy od starych modeli korzystających z rolek filmu, a skończywszy na nowoczesnych lustrzankach. W artykule skupiamy się na mniej znanej kategorii urządzeń, którą są aparaty hybrydowe.

Poprzednie Następne Jaki aparat do 2000 złotych? Jeżeli jesteś amatorem fotografii, ale zdjęcia robione telefonem to dla ciebie za mało, należy pomyśleć o zakupie nowego, bardziej profesjonalnego sprzętu. Niektóre aparaty fotograficzne kosztują krocie, ich ceny potrafią przyprawić o ból głowy. Nie jest jednak sztuką znaleźć aparat fotograficzny o dobrych parametrach, który będzie kosztował 20 tysięcy złotych. Wybór aparatu do 2000 złotych, który ma dobry obiektyw, parametry i podoba nam się wizualnie, to może być ciężkie zadanie. Na szczęście na rynku coraz częściej pojawiają się wysokiej jakości produkty, które w niczym nie ustępują bardzo drogim odpowiednikom.

Poprzednie Następne Jak działa migawka w aparacie? Migawka, przysłona czy czas ekspozycji to dla większości z nas tylko hasła. Chyba że jesteśmy zawodowcami lub miłośnikami fotografii. Może jednak warto zainteresować się choćby tym, jak działa migawka w aparacie?

Poprzednie Następne Jaki aparat na początek wybrać? Poradnik amatorski Aby rozpocząć swoją przygodę z fotografią, nie trzeba wydawać majątku. Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym podpowiadamy, jaki aparat na początek drogi będzie najlepszym wyborem!

Poprzednie Następne Najlepsze bezlusterkowce. Ranking polecanych produktów Bezlusterkowce podbiły serca użytkowników głównie ze względu na swoje ogromne możliwości i kompaktowe wymiary. Do naszego rankingu wybraliśmy najlepsze bezlusterkowce, jakie są obecnie dostępne na rynku.

Poprzednie Następne Lustrzanka czy bezlusterkowiec? Co wybrać? Pojawienie się na rynku aparatów bezlusterkowych sprawiło, że wielu fotografów zastanawia się, jaki aparat wybrać. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie - co wybrać, lustrzankę czy bezlusterkowca?

Poprzednie Następne Jaki aparat do vlogowania? Nagrywanie filmów do mediów społecznościowych stało się niezwykle popularne. Dostarczenie materiału wysokiej jakości jest kluczowe, aby zdobyć szerokie grono odbiorców. W tym artykule pomożemy wybrać odpowiedni aparat do vlogowania.

Poprzednie Następne Najlepsze bezlusterkowce do 3000 Kompaktowe wymiary i jakość porównywalna z lustrzankami cyfrowymi to główne argumenty, które zachęcają do przesiadki na dobry bezlusterkowiec. Sprawdź, jaki bezlusterkowiec do 3000 kupić.

Poprzednie Następne Noc spadających gwiazd, czyli jak fotografować Perseidy? Przed nami spektakl „spadających gwiazd”. Radzimy, jak się przygotować do obserwowania oraz fotografowania roju Perseidów, który będzie można oglądać w sierpniu na polskim niebie.

Poprzednie Następne Jaki dron do filmowania wybrać? Drony, czyli bezzałogowe statki powietrzne, jeszcze do niedawna kojarzyły się raczej z kinem science fiction i amerykańskimi filmami. Pewnie mało kto pomyślałby, że kilka lat później staną się niemal obowiązkowym wyposażeniem fotografów. Jednak obecnie to także must have dla kamerzystów. Rzecz jasna kluczem do sukcesu, czyli wykonania udanego filmu, jest odpowiedni dron. Jaki model więc wybrać i czym kierować się przy wyborze? Tego dowiecie się z naszego poradnika.

Poprzednie Następne Ile kosztuje aparat fotograficzny? Chciałbyś rozpocząć przygodę z fotografią i zastanawiasz się, ile kosztuje aparat fotograficzny? Podpowiadamy, jak wejść w świat fotografii i nie stracić przy tym majątku! W naszym artykule znajdziesz polecane aparaty cyfrowe, lustrzanki i bezlusterkowce w atrakcyjnych cenach!

Poprzednie Następne DJI Mini 3 Pro oficjalnie! Czy to najlepszy dron dla twórców? JI Mini 3 Pro stał się niezwykle potężnym dronem nie tylko dla amatorów, ale również zaawansowanych użytkowników. Czy tak wygląda idealny dron dla internetowych twórców?

Poprzednie Następne Jaki dron z kamerą HD kupić? Dron z kamerą HD to idealny wybór dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z filmowaniem, jak i wykonywaniem zdjęć z powietrza. Na jaki model warto zwrócić uwagę? Odpowiadamy w artykule!

Stabilizacja obrazu – potrzebna czy nie ?

Pytałem znajomych fotografów co w sprzęcie fotograficznym uważają za ważne aby ich praca była wygodniejsza i zapewniła odpowiednią jakość zdjęć? Jaka funkcjonalność mogłaby usprawnić ich pracę? W odpowiedziach nie usłyszałem zbyt często o Rawach, autofokusie . To dla nich jest standardem. Większość deklarowała, że najważniejsza z dodatków jest stabilizacja obrazu. Jesteście zdziwieni? Ja nie.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z problemu poruszonych zdjęć. Bardzo często występuje na dłuższych czasach naświetlania. W czasach fotografii na klisze i jeszcze parę lat temu już w cyfrowej wersji gdzie czułość ISO nie przekraczała 800 standardem było fotografowanie maksymalnie na 1/30 – 1/60 sekundy, bo zdjęcie będzie poruszone. Dalej już tylko statyw albo lampa błyskowa. Najnowsze modele aparatów cyfrowych są już na tyle zaawansowane technologicznie, że obraz jest doskonałej jakości nawet przy użyciu ISO 3200. Pozwala to na fotografowanie w świetle naturalnym tzw. zastanym co już stało się modą, a może raczej manierą. Wykonując reportaż w takich warunkach łatwo o błąd, który może kosztować poruszeniem zdjęcia. Praca idzie do kosza. Innym przykładem może być fotografowanie teleobiektywem. Popularne są małe, poręczne telezoomy o słabym świetle f/4-5.6. Duża ogniskowa np. 400 mm według reguły odwrotności wymaga czasu naświetlania 1/400 s. Przy przysłonie f/5.6 potrzeba dużo światła aby uzyskać tak krótki czas naświetlania. W obu przypadkach ratunkiem mogłaby być stabilizacja obrazu.

Są dwa rodzaje stabilizacji mechanicznej stosowanej w fotografii:

Stabilizacja matrycy w aparacie

Stabilizacja optyczna w obiektywie

Pierwsza z nich opiera się na mikrodrganiach matrycy, które redukują poruszenie aparatu w rękach fotografa. W zależności od stopnia zaawansowania technologicznego stabilizacji działa ona w dwóch, trzech lub pięciu płaszczyznach. Zazwyczaj włącza się dopiero w trakcie wykonywania zdjęcia ale najnowsza 5-osiowa stabilizacja obrazu opatentowana przez Olympusa działa w trybie ciągłym. Największą zaletą stabilizatora wbudowanego w aparat jest to, że zawsze jest. Niezależnie od obiektywu jaki przypinamy do aparatu systemowego, zooma, stałoogniskowego czy nawet wiekowego manualnego, mamy działająca stabilizację. Obniża to koszt zakupu obiektywów, ponieważ możemy wybierać w wersjach bez IS, VR, VC (oznaczenia stabilizacji producentów). Skuteczność najlepszej stabilizacji w aparacie to 5 EV czyli zrobimy zdjęcia nieporuszone nawet na 5 razy dłuższym czasie naświetlania niż bez redukcji drgań. Najlepszym przykładem może być Olympus E-M5 Mark II, którym bez problemu można z ręki fotografować na czasie 1/2s.

Druga wersja stabilizacji opiera się na ruchu pewnej grupy soczewek w obiektywie poruszanych silniczkiem. Działa w trybie ciągłym co jest dużym ułatwieniem w trakcie kadrowania i ustawiania ostrości w pracy z użyciem teleobiektywów. Przy bardzo dużym przybliżeniu każde, nawet najmniejsze drgania mają wpływ na komfort podglądu obrazu w wizjerze lub na ekranie aparatu. W trakcie fotografowania skuteczność stabilizacji w obiektywie sięga do 4 EV. Przykładem może być Canon EF 200/400/4 L IS USM Ext 1.4 lub Nikon 70-200/2.8 G ED VR II.

Zdecydujcie sami, która stabilizacja jest bliższa waszemu sercu, bo chyba wszyscy zgadzamy się, że warto ją mieć. Czy wybrać aparat z wbudowaną redukcją drgań czy obiektywy?

Porównajmy ceny aparatów:

Nikon D750 & Pentax K-1

Dwa przykłady teleobiektywów :

Tamron 70-200/2.8 & Tamron 70-200/2.8 VC

Canon 70-200/4 & Canon 70-200/4 IS

Jak sprawdzić czy działa stabilizacja?

Reply to author

Sign in to reply to author

Forward

Sign in to forward

Delete

You do not have permission to delete messages in this group

Link

Report message as abuse

Sign in to report message as abuse

Show original message

Either email addresses are anonymous for this group or you need the view member email addresses permission to view the original message

Write a Comment