TOP 6 Aparatów z Optyczną Stabilizacją Obiektywu - Zobacz, Jak Nie Stracić na Ostrości

Stabilizacja obrazu w matrycy i obiektywie

Bardzo przydatną cechą zestawu fotograficznego (szczególnie podczas wykonywania zdjęć z ręki) jest system stabilizacji obrazu. Obecnie producenci praktycznie wszystkich systemów, zarówno lustrzankowych jak i bezlusterkowych oraz większość tzw. niezależnych producentów optyki stosują w swoich produktach jakieś systemy redukcji drgań. Te ostatnie można podzielić na dwie grupy: stabilizację obiektywu lub układu rejestrującego obraz. W obydwu przypadkach fundamentalna zasada ich działania jest podobna: wykryć drgania aparatu za pomocą specjalnego układu żyroskopowego i wprowadzić do nich odpowiednią korektę poprzez odpowiednie ruchy układu soczewek i/lub matrycy światłoczułej.

Pierwsza technika, starsza i stosowana przede wszystkim w konstrukcjach firm Canon i Nikon (ale nie tylko) to stabilizacja układu soczewek w obiektywie – jest bardzo często określana mianem stabilizacji optycznej. W momencie jej aktywacji wewnątrz obiektywu uruchamiany jest układ żyroskopowy poruszający specjalną grupą soczewek. Jej zadanie polega na korygowaniu toru strumienia światła docierającego do wnętrza aparatu tak, aby zachował możliwie jak najbardziej niezmienioną w czasie postać. Główna zaleta takiego sposobu stabilizacji polega na tym, że cały mechanizm działa nie tylko podczas wywoływania zdjęć, ale również można go włączyć w trakcie obserwowania kadrowanego obrazu przez wizjer lub na wyświetlaczu LCD. Dzięki temu komponowanie kadru – zwłaszcza przy użyciu obiektywów o dużych wartościach ogniskowych, gdzie drgania aparatu naprawdę potrafią utrudnić życie fotografowi – jest znacznie prostsze (obraz w wizjerze nie trzęsie się, lecz powoli i spokojnie kołysze, czy jak to określają niektórzy "pływa").

Dostęp do pełnej treści serwisu www.SwiatObrazu.pl jest bezpłatny - wymagane jest jednak zalogowanie do serwisu. Logowanie wymagane jest również do dodawania komentarzy.

Rejestracja dla nowych użytkowników Jeżeli jeszcze nie jesteś zarejestrowany, zapraszamy do wypełnienia krótkiego formularza rejestracyjnego. Logowanie dla użytkowników SwiatObrazu.pl E-mail: Hasło: Zapomniałeś loginu lub hasła? Problemy z logowaniem

DLACZEGO WARTO SIĘ ZAREJESTROWAĆ DO SERWISU SWIATOBRAZU.PL?

Przy pierwszej rejestracji otrzymasz od nas powitalny prezent: Pełną wersję podręcznika "Świat barw w fotografii cyfrowej".

A poza tym otrzymujesz bezpłatny stały dostęp do:

wszystkich artykułów opublikowanych w serwisie swiatobrazu.pl;

mechanizmów galerii swiatobrazu.pl

forów dyskusyjnych;

prezentów dla zarejestrowanych Czytelników;

codziennego newslettera informacyjnego;

swojego profilu osobistego, w którym będziesz mógł zarządzać galeriami, komentarzami, zdjęciami w konkursach itp.

Czas rejestracji - ok. 1 min.

Uwaga

Podczas rejestracji nie zbieramy żadnych szczegółowych danych personalnych i teleadresowych. W każdej chwili możecie usunąć trwale i bezpowrotnie dane dotyczące Waszego konta i zrezygnować ze statusu zarejestrowanego Czytelnika i wszystkich usług bezpłatnych swiatobrazu.pl. Przed rejestracją prosimy o zapoznanie się z regulaminem

Jaką Stabilizację Obrazu Wybrać w Przypadku Aparatu Fotograficznego?

Jaką Stabilizację Obrazu Wybrać w Przypadku Aparatu Fotograficznego?

Stabilizacja obrazu to jedna z podstawowych funkcji aparatu fotograficznego. Nowe możliwości pozwalają już na robienie zdjęć z ręki bez utraty jakości obrazu. Ewolucja aparatów cyfrowych spowodowała powstanie różnych rodzajów stabilizacji. Podpowiadamy, jaką wybrać.

Fotografowanie a stabilizacja

W zasadzie od początku fotografii jednym z najbardziej pomocnych akcesoriów był statyw. Jest to jedna z możliwości stabilizacji obrazu, jednak nie zawsze się sprawdza. O ile łatwo fotografować w taki sposób statyczne obiekty, o tyle w fotografii sportowej, która wymaga więcej mobilności, statyw już się tak dobrze nie sprawdza. Dlatego wraz z rozwojem fotografii cyfrowej pojawiły się w aparatach dodatkowe opcje stabilizujące obraz.

Stabilizacja obrazu polega przede wszystkim na wyczuciu ruchu aparatu, za co odpowiada układ żyroskopów i akcelerometrów, które znajdują się w korpusie lub obiektywie. Innymi słowy stabilizacja to optymalne utrzymanie drogi, którą pokonuje światło na matrycę w trakcie wykonywania zdjęcia.

Opcje stabilizacji obrazu są różne. W sprzęcie dla fotoamatora spotyka się dziś trzy główne (choć nie jedyne) możliwości stabilizacji obrazu, są to: optyczna stabilizacja, cyfrowa stabilizacja oraz podwójna stabilizacja. Więcej informacji na temat każdej z nich znajdziesz poniżej.

Optyczna stabilizacja

Optyczny stabilizator obrazu kompensuje niepożądane drgania podczas robienia zdjęć. Dzięki temu obraz jest dużo bardziej czysty. Za ten proces odpowiedzialny jest czujnik żyroskopowy, który wykrywa najmniejsze drgania i kieruje soczewki w odwrotną stronę – w zasadzie wyróżnia się to jako kompensacja drgań. W ten sposób czujnik steruje obrazem, który jest tworzony na przetworniku i przywraca pierwotne centrum na pole widzenia, czy też środek matrycy. Można spotkać jeszcze inny układ optyczny, który odpowiada za korekcję. System ten opiera się na ruchomej soczewce korekcyjnej, która przesuwa się w pionie i poziomie. Główny mechanizm jest jednak podobny – polega na korygowaniu zmian pola widzenia lub centrum matrycy, które wynikają z drgań aparatu.

Optyczny stabilizator sprawdza się na przykład w trakcie wykonywania filmów z zoomem. Podczas zbliżenia niweluje rozmazany obraz. Stabilizacja cały czas następuje, nawet podczas kadrowania obrazu. Tak więc jest to funkcja przydatna głównie w przypadkach, kiedy używasz dużego zoomu oraz kiedy drżą dłonie, a chcesz zrobić zdjęcie dobrej jakości, albo gdy stoisz na nieco ruchomym podłożu. Także jeśli nie chcesz biegać po mieście czy górach ze statywem, to stabilizator na pewno udoskonali zdjęcie w każdym momencie, gdy tego będziesz potrzebować. Dodatkowo można wspomnieć, że zdarzają się także w aparatach tryby, które dodatkowo wspierają stabilizację obrazu w trakcie robienia zdjęć ze statywu.

Polecane aparaty z optyczną stabilizacją obrazu:

Nikon Coolpix P900

Panasonic Lumix DMC-FZ1000

Sony Cyber-shot DSC-H400

Cyfrowa stabilizacja

Cyfrowa stabilizacja obrazu to kolejny sposób na redukcję drgań obrazu podczas fotografowania. Działa ona nieco inaczej niż stabilizacja optyczna – porównuje poszczególne klatki, a następnie je dopasowuje poprzez obcinanie ich. Producenci aparatów podnieśli apel w tej sprawie, gdyż w zasadzie ten system nie do końca spełnia funkcję stabilizacji i może użytkownika nieco wprowadzić w błąd. Cyfrową stabilizacją obrazu nazywa się bowiem automatyczne podbijanie ISO, a cały proces powoduje często utratę pikseli na zdjęciu.

W założeniu system ten sprawdza się podczas nagrywania video, gdy chcesz zapobiec potocznie zwanemu „skakaniu” obrazu. Czasem spotyka się też takie rozwiązanie w aparatach dedykowanych miłośnikom fotografii astronomicznej. Standardowo jednak sprawdza się przede wszystkim w czasie tworzenia video. Po włączeniu trybu video zazwyczaj włącza się automatycznie funkcja stabilizacji cyfrowej, ale jeśli ktoś nie chce z niego korzystać, to można ją wyłączyć i po problemie. Cyfrowa stabilizacja rzadko jest przedstawiana jako atut aparatu i raczej stanowi jedną z dodatkowych funkcji, która może być, ale nie musi. Marketingowcy czasem też zaznaczają w opisach, że aparat posiada stabilizację – bez wyszczególniania, o jaką stabilizację chodzi. Wtedy pewnie będzie chodzić właśnie o tą cyfrową, gdyż optyczną stabilizacją zazwyczaj producenci się chwalą.

Polecane modele z cyfrową stabilizacją obrazu:

Nikon Coolpix A10

Nikon Coolpix A100

Canon IXUS 175

Podwójna stabilizacja

Podwójna stabilizacja obrazu brzmi – jak wszystko, co podwójne – zachęcająco, Z racji tego, że optyczna stabilizacja jest naprawdę użyteczna, często łączy się ją z cyfrową stabilizacją dla uatrakcyjnienia danego modelu. Pytanie, na ile jest to przydatne, i czy rzeczywiście będziesz korzystał z tych dwóch funkcji? Jeśli aparat posiada optyczną stabilizację to zdaje się, że jest to optymalne rozwiązanie, by uzyskać dobrą jakość zdjęcia. W każdym razie takie rozwiązania istnieją, więc warto o tym wiedzieć i przemyśleć, czy na swoje potrzeby może ci się coś takiego przydać.

Polecane aparaty z podwójną stabilizacją obrazu:

Nikon Coolpix B700

Nikon Coolpix B500

Nikon Coolpix AW130

Podsumowanie

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twój aparat naprawdę zadba o stabilizację obrazu, to zdecydowanie wybierz optyczną stabilizację. Obecnie ciekawym rozwiązaniem może być też stabilizacja matrycy, jednak optyczna stabilizacja jest najczęściej stosowana w popularnych modelach aparatów cyfrowych. Dla fotoamatorów będzie to optymalne rozwiązanie, aby uzyskać ładne, ostre zdjęcie zrobione z ręki.

Cyfrowa stabilizacja to taka „stabilizacja na wyrost”. Trudno mówić, że to autentyczna stabilizacja. Oczywiście ma swój wpływ na tworzone zdjęcie, ale niekoniecznie spełnia funkcję stabilizacji. Być może jednak takie rozwiązanie będzie dla ciebie wystarczające. Dodatkowo na rynku są modele z podwójną optymalizacją, ale podobnie jak w przypadku cyfrowej stabilizacji trudno ocenić funkcjonalność takiej stabilizacji, bo jeśli zainwestujesz w dobrą optyczną stabilizację, to cyfrową stabilizację pozostaje wyłączyć – i taka możliwość też jest.

O autorze: Redakcja VideoTesty.pl Jesteśmy serwisem technologicznym przybliżającym swoim użytkownikom wiedzę na temat urządzeń elektroniki użytkowej.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Disqus

TOP 6 Aparatów z Optyczną Stabilizacją Obiektywu - Zobacz, Jak Nie Stracić na Ostrości

TOP 6 Aparatów z Optyczną Stabilizacją Obiektywu - Zobacz, Jak Nie Stracić na Ostrości ×

Aparaty z optyczną stabilizacją obrazu to dobry patent, jeśli wszystko fotografujesz z ręki. Optyczna stabilizacja obrazu niweluje drgania wynikające z poruszaniem ręką i można tę opcję uznać za dogodny zamiennik statywu. W naszym TOP 6 przedstawiamy kilka modeli, które słyną z możliwości zrobienia dobrego zdjęcia właśnie dzięki wspomnianej funkcji i innym możliwością, o których przeczytasz poniżej.

Kiedy przydaje się optyczna stabilizacja obrazu? Przede wszystkim w momencie, gdy fotografujesz z ręki, a nie chcesz, by przez to obraz stracił na ostrości. Taka stabilizacja działa trochę jak statyw – niweluje drgania. Generalnie takie drgania mogą wynikać albo z ruchu fotografowanego obiektu – na to ta funkcja nic nie poradzi – albo z drżenia ręki, których skutkom widzianym potem na zdjęciu zapobiega stabilizacja obrazu. Jest to bardzo przydatna funkcja, dlatego też aparaty, które ją posiadają, są chętnie kupowane. W zasadzie taka opcja jest już w standardzie, choć nie zawsze. Nasz ranking przedstawi 6 modeli, które w tym zakresie na pewno nie zawiodą.

6 najpopularniejszych modeli z optyczną stabilizacją obrazu

TOP 6 aparatów z optyczną stabilizacją obrazu to mocna szóstka, która składa się z popularnych modeli, dzięki którym fotografowanie z ręki nie będzie problemem. Nikogo z pewnością nie zdziwią marki, które zdominowały nasze zestawienie, czyli Nikon i Sony, a dalej Canon i Fujifilm. Zaczynając od końca ranking wygląda następująco: Fujifilm XP90, Canon Powershot SX610, Sony Cybershot DSC-H300, Sony DSC-RX100, Nikon Coolpix B500 i na miejscu pierwszym Nikon Coolpix P900.

Nikon Coolpix P900 – miejsce pierwsze

Aparat Cyfrowy Nikon Coolpix P900 to gwarancja dobrej jakości zdjęć. W zakresie ostrości zdjęcia układ optycznej stabilizacji obrazu zapewnia rezultaty lepsze niż stabilizator cyfrowy. W praktyce działa to tak, że przy naciśnięciu spustu migawki układ stabilizacji wpływa na pracę przetwornik lub soczewki obiektu, tak aby zapobiec zruszeniu obrazu podczas wykonywania zdjęcia. Możliwości Nikona Coolpix P900 świetnie sprawdzą się przy fotografowaniu przyrody i ciekawych zjawisk na niebie Model Coolpix P900 ma 83-krotny zoom optyczny, który na spokojnie poradzi sobie w astrofotografii. Rozdzielczość obrazu to 16 mln pikseli, które przyczynią się do uzyskania dobrej jakości zdjęcia – dobry kontrast i odpowiednie nasycenie to te cechy, które przydadzą się do dalszej obróbki zdjęcia.

Dodatkowo Nikon Coolpix P900 pozwala na nagrywanie filmów w jakości Full HD. Ma wyrazisty 3-calowy ekran LCD, który jest duży i wygodny w użytkowaniu. W modelu Coolpix P00 zastosowana również nowoczesną technologię NFC, dzięki czemu aparat może współpracować ze smartfonami lub tabletami z systemem Android. Ma też wbudowany odbiornik GPS oraz WiFi.

>>>Sprawdź aktualną cenę<<<

Nikon Coolpix B500 – miejsce drugie

Aparat cyfrowy Nikon Coolpix B500 to model marki Nikon, który słynie z dobrego szkła, dużego zoomu oraz stabilizator obrazu. Posiada on podwójny stabilizator: optyczny i cyfrowy. Dzięki temu zdjęcia z pewnością nie stracą na jakości w przypadku fotografowania z ręki. Oczywiście stabilizator działa w przypadku drgań ręki. Jeśli zaczniesz machać ręką, to taki stabilizator niewiele pomoże. Znakomitą jakość obrazu gwarantuje także rozdzielczość 16 megapikseli. Dzięki temu Nikon Coolpix B500 zarejestruje wiele szczegółów na obrazie i będzie możliwe stworzenie większych odbitek.

Model Coolpix B500ma 40-krotne zbliżenie optyczne, umożliwiające sfotografowanie oddalonych obiektów, oraz 3-calowy ekran LCD, który jest wystarczająco duży, by mieć obraz pod kontrolą. Urządzenia mobilne można podłączyć do B500 za pomocą Wi-Fi oraz Bluetooth.

>>>Sprawdź aktualną cenę<<<

Sony DSC-RX100 – miejsce trzecie

Aparat cyfrowy Sony DSC-RX100 wyróżnia się solidnym wykonaniem i sprawdzi się dla mniej i bardziej zaawansowanych amatorów fotografii. To kompakt o zaawansowanych możliwościach. Optyczna stabilizacja obrazu pozwala uzyskać ostre zdjęcie wykonywane z ręki. W dodatku przetwornik z 20,2 megapikselami wpływa na ilość zarejestrowanych szczegółów.

Sony DSC-RX100 ma 3-calowy ekran LCD i możliwość ręcznego ustawiania ekspozycji, co pozwala na większą kontrolę fotografowania. Model DSC-RX100 pomimo rozbudowanych funkcji jest niewielki, dzięki czemu zmieści się w kieszeni – doskonale nada się w podróży. Aluminiowa konstrukcja świadczy o jego solidności, a metalowe elementy wpływają na elegancki wygląd aparatu.

>>>Sprawdź aktualną cenę<<<

Podsumowanie

Powyższe zestawienie to szóstka najpopularniejszych aparatów z optyczną stabilizacją obrazu dla każdego fotoamatora, który ceni sobie jakość obrazu i wygodę podczas wykonywania zdjęć. W tym rankingu na prowadzenie wyszły modele marki Nikon, więc zwolennicy Canona mogą być nieco rozczarowani.

Write a Comment