Ostrość i głębia ostrości - fotografia podwodna

Jak skalibrować obiektyw? Potrzebujesz tylko kilka domowych przedmiotów i statywu

Problemy z ustawianiem punktu AF dotyczy przeważnie obiektywów do lustrzanek cyfrowych. W przypadku bezlusterkowców sytuacja z nietrafionym punktem autofokusa zdarza się dużo rzadziej. Większość zaawansowanych lustrzanek cyfrowych (zarówno z matrycami pełnoklatkowymi, jak i APS-C) posiada w swoim menu opcję mikrokalibracji obiektywu (mikroregulacji AF). Warto z niej skorzystać, zanim podejmiemy decyzję o wysyłce sprzętu do autoryzowanego serwisu.

Do kalibracji obiektywu będziecie potrzebowali aparatu na statywie oraz 2 linijek położonych na jasnym kartonie. Na narysowanej linii będziecie ustawiać punkt autofokusa, a linijki pokażą wam o ile jest przesunięty. Pamiętajcie, by za każdym razem manualnie przesunąć pierścień ostrości do skrajnego punktu (np. do nieskończoności). W ten sposób będziecie mogli ustalić o ile trzeba cofnąć lub przesunąć do przodu punkt AF w waszym aparacie.

Na filmiku Karl Taylor kalibruje obiektyw Canon EF 85 mm f/1.2L, który cechuje dosłownie papierowa głębia ostrości, więc zauważenie przesunięcia punktu ostrości jest dużo łatwiejsze. W przypadku obiektywów o mniejszym maksymalnym otworze względnym przysłony może być to trudniejsze, ale po chwili ćwiczenia i obserwowania zmiany punktu AF dojdziecie do wprawy – to nie jest aż tak trudne.

Zobacz również: Sposób na naturalny wygląd portretu w Photoshopie

Jeśli wam się udało, to doskonale! Jeśli nie, warto rozważyć wysłanie obiektywu z korpusem do serwisu, gdzie zostaną skalibrowane do wzorca. Jak się okazuje autoryzowany serwis np. Canona ustawi wam obiektywy Sigmy czy Tamrona. Mimo wszystko warto zadzwonić do serwisu producenta waszego sprzętu i upewnić się w kwestii kalibracji.

Jest jeszcze jeden sposób, który szczerze polecam, a mianowicie zaopatrzenie się w USB Dock producenta waszego obiektywu. Gdy używałem Canona EOS 5D Mark III, mój ulubiony obiektyw Sigma 35 mm f/1.4 ART nie trafiał w punkt. Po kilkunastu minutach zabawy w specjalnym programie, wcześniej podłączając szkło do stacji dokującej, udało mi się ustawić go niemal idealnie. Plusem posiadania takiego urządzenia jest również możliwość aktualizowania oprogramowania obiektywów.

Warto pamiętać o tym, że obiektywy z upływem czasu mogą się ”rozjechać”, co oznacza, że elementy optyczne po wypracowaniu wielu cyklów ustawiania ostrości mogą nie wracać do tego samego miejsca. Będzie to skutkowało rozstrojeniem układu AF i kalibracja będzie koniecznością. Nie przejmujcie się tym jednak, bo to dość normalne zjawisko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez

Czym jest głębia ostrości? Jak ją wykorzystać i robić ciekawe zdjęcia?

Głębia ostrości to jeden z podstawowych parametrów, który pozwoli Ci wykonać ciekawe zdjęcia. Jej opanowanie pomoże skoncentrować uwagę odbiorców na najbardziej istotnych elementach obrazu. Dowiedz się, jak prawidłowo operować głębią ostrości!

Głębia ostrości – co to jest?

Co to jest głębia ostrości? Masz z nią do czynienia przy każdym wykonywaniu zdjęcia, być może nawet nie wiedząc, czym ona jest. Jest to zaś jedno z najbardziej podstawowych pojęć w optyce oraz fotografii. Dla profesjonalnych fotografów jest to podstawowy parametr, jednak początkującym lub amatorom robienia zdjęć ustawienie odpowiedniej głębi ostrości potrafi sprawić problem. Odpowiada ona za to, która część kadru jest ostra, a która rozmyta.

Porównania zdjęć z głębią ostrości i bez | Źródło: pasazfoto.pl

Zobacz: Czym jest odbicie lustrzane i jak sobie z nim radzić na zdjęciach?

Ustawiając głębię ostrości, decydujesz, który punkt na zdjęciu będzie tym najważniejszym. Jeśli elementy znajdujące się zarówno blisko, jak i daleko obiektywu są wyostrzone, mówi się o dużej głębi ostrości. Wykorzystuje się ją między innymi w fotografii krajobrazowej. Jeśli zaś główny obiekt jest ostry, a elementy w tle są rozmazane, nazywa się to małą lub płytką głębią ostrości. Przy użyciu rozmycia tła możesz uzyskać ciekawy efekt, który znacząco wpłynie na atrakcyjność Twojego zdjęcia.

Elementy głębi ostrości – co się na nią składa?

Jak uzyskać efekt estetycznego rozmycia tła? Na głębię ostrości wpływa kilka czynników. Niestety w większości zależne są one od ograniczeń sprzętowych. Nie każdy aparat pozwala na zaawansowaną regulację głębi ostrości. Aby w pełni wykorzystać jej potencjał, najlepiej posiadać sprzęt z trybem manualnym i możliwością samodzielnego ustawiania przysłony. Na podstawowe elementy głębi ostrości składają się: odległość między fotografem a fotografowanym obiektem, wartość przysłony w aparacie oraz długość ogniskowej obiektywu.

Pierwszą składową jest odległość, która nie jest przypadkowa. Jeśli podejdziesz z aparatem bliżej fotografowanego obiektu, spowoduje to, że tło straci swoją ostrość, czyli ulegnie rozmyciu. Z kolei odsunięcie się od obiektu sprawi, że klatka automatycznie się wyostrzy, czyli uzyska większą głębię ostrości. Podobna zasada dotyczy odległości między fotografowanym obiektem a tłem, na przykład ścianą. Jeśli osoba, której chcesz wykonać zdjęcie, stoi zbyt blisko ściany, nie uda Ci się rozmazać tła. W tym przypadku należy oddalić modela bądź modelkę od płaszczyzny znajdującej się za nią.

Zblurowane zdjęcie | Źródło: koslicki.pl

Drugi element dotyczy przysłony w aparacie. Przysłona to ta część obiektywu, która reguluje wielkość otworu na drodze strumienia światła. Reguluje więc ilość światła docierającego do matrycy aparatu fotograficznego. Zwykle ma postać nachodzących na siebie ruchomych listków. Ich liczba również wpływa na uzyskiwaną głębię ostrości. Duży otwór przysłony, czyli mała liczba listków, skutkuje małą głębią ostrości – tło jest nieostre, ale główny obiekt już tak. Aby uzyskać większą głębię, wykorzystaj mały otwór, czyli dużą wartość przysłony.

Ważna jest również długość ogniskowej obiektywu. Ogniskowa obiektywu to odległość od miejsca, gdzie światło spotyka się wewnątrz obiektywu, do czujnika aparatu. Im krótsza ogniskowa, tym szerszy kąt widzenia. Optyczna ogniskowa określa więc, jak szeroki lub wąski jest kadr. Dłuższa skutkuje mniejszą głębią ostrości, a krótsza – większą. Długość ogniskowej zazwyczaj określa się w milimetrach. Znając i opanowując powyższe kwestie, nauczysz się, jak zrobić zdjęcie z rozmytym tłem.

Wielkość matrycy a głębia ostrości

Wielkość matrycy zamontowanej w Twoim aparacie nie powinna być Ci obojętna. Jak się okazuje, ten element również może wpłynąć na uzyskiwaną przez Ciebie głębię ostrości. Wielu użytkowników kompaktowych aparatów cyfrowych skarżyło się, że z ich użyciem trudno osiągnąć płytką głębię ostrości. Dzieje się tak, ponieważ większość tego typu sprzętów posiada małe matryce niepełnoklatkowe. Ich plusem jest to, że pozwalają na łatwe osiągnięcie ostrości. Aparat automatycznie wyostrza obraz, dlatego rozmazanie tła jest w ich przypadku tak uciążliwe. Kompakty powstały jako odpowiedź na aparaty na film, przy których trzeba było wszystko manualnie ustawiać, aby elementy zdjęcia były ostre i wyraźne.

Głębia ostrości i wielkość matrycy, które ma duże znaczenie przy robieniu zdjęć | Źródło: fototipy.pl

Małe matryce w aparatach wymagają małych ogniskowych, przy czym to dłuższe ogniskowe dają mniejszą głębię, nie na odwrót. Zdjęcia wykonane aparatem hybrydowym i lustrzanką, nawet przy tej samej najniższej wartości przysłony, będą różnić się uzyskaną głębią ostrości – ponieważ różnią się matrycami. Jednak mała matryca nie uniemożliwia uzyskania płytkiej głębi. Jak w większości przypadków bywa – to zależy od zastosowania. Jeśli potrzebujesz niedrogiego aparatu, którym chcesz wykonywać ciekawe zdjęcia w plenerze, mniejsza matryca wystarczy, aby osiągnąć na zdjęciach efekt płytkiej głębi. Jeśli jednak poszukujesz sprzętu do profesjonalnych sesji zdjęciowych i chcesz, aby efekt płytkiej głębi był jak najlepiej widoczny, wybierz aparat z wyższej półki z większym rozmiarem matrycy.

Co to jest efekt bokeh?

Co to bokeh? To efekt będący obiektem westchnień profesjonalnych fotografów i portrecistów. Jeszcze bardziej rozmywa tło fotografii, sprawiając, że wygląda bardziej artystycznie. Jest to efekt miękkiego, nieostrego tła, które sprawia, że fotografia prezentuje się niezwykle subtelnie. Buduje nastrój, który może być nostalgiczny, delikatny, marzycielski, oniryczny. Co więcej, pięknie współgra ze świetlnymi refleksami. Cechą charakterystyczną tego efektu są niewielkie kółeczka znajdujące się na krawędziach obiektów. Bardzo dobrze widać to podczas fotografowania lampek choinkowych. Słowo bokeh pochodzi od japońskiego słowa boke, które oznacza rozmycie. Jak uzyskać wyjątkowy i indywidualny charakter zdjęć z efektem bokeh?

Rozmywanie tło fotografii przy robieniu zdjęcia czyli efekt bokeh | Źródło: agwerblog.pl

Efekt bokeh można osiągnąć, fotografując detal z użyciem jasnego obiektywu (im jaśniejszy, tym lepiej) z szeroko otwartą przysłoną. Jeśli nie posiadasz jasnego obiektywu, zwiększ odległość między tłem a fotografowanym obiektem, aby uzyskać efekt rozmytego tła – im bardziej oddalone tło, tym bardziej będzie ono nieostre. Pamiętaj, że wykonując zdjęcie pod światło, lub doświetlając z boku bądź od góry, masz szansę na uzyskanie jeszcze lepszego efektu świetlnego rozmycia. Ten trik sprawdzi się szczególnie podczas nastrojowych sesji portretowych (na przykład przy zachodzie słońca) albo w przypadku fotografii przyrody. Z nim zdjęcia tła będą jeszcze bardziej satysfakcjonujące.

Wady i zalety płytkiej głębi

Oba rozwiązania – dużą i małą głębię ostrości – stosuje się w zależności od efektu, jaki chcesz osiągnąć. Warto jednak podkreślić wady i zalety płytkiej głębi ostrości, aby dowiedzieć się, w jakich sytuacjach najlepiej ją stosować. Jako że płytka głębia ostrości uwydatnia fotografowany obiekt, jest wyjątkowo pożądana w zdjęciach portretowych, zdjęciach katalogowych, produktowych, fotografiach jedzenia i w innych tego typu przypadkach. Taki efekt stosowany jest także w fotografii artystycznej jako środek wyrazu fotograficznego. Dzięki estetycznemu rozmyciu tła i wyeksponowaniu danego obiektu uzyskujesz klarowną, estetyczną fotografię, która momentalnie skupia uwagę widza na najważniejszym elemencie i podnosi jego atrakcyjność.

Z drugiej strony jednak nadmierne operowanie małą głębią ostrości wydaje się prostym i powtarzalnym zagraniem. Rozmywając całkowicie to, co w tle, łatwo pominąć niektóre cenne walory fotografii. Co więcej, nieumiejętne stosowanie głębi ostrości może sprawić, że zdjęcie będzie nieczytelne i niezrozumiałe. Pamiętaj, że płytka głębia zarezerwowana jest głównie dla podkreślenia detali w makro fotografii. Jeśli chcesz skupić uwagę widza na obiekcie o niejednoznacznym i niejednorodnym kształcie, na przykład na roślinie, taki efekt może się nie sprawdzić.

Płytka głębia | Źródło:

Nauka operowania głębią ostrości polega na świadomej obserwacji efektów, które uzyskujesz przy fotografowaniu różnymi obiektywami, przy różnych przysłonach i z różnej odległości. Wówczas nauczysz się wybierać odpowiednią głębię zależnie od warunków i sytuacji.

Jak ustawić głębię ostrości, by rozmazać tło?

Jak rozmazać tło na zdjęciu i uzyskać satysfakcjonujący efekt płytkiej głębi ostrości? Pierwszą i najprostszą metodą jest oddalenie najistotniejszego obiektu jak najdalej od tła. Sam obiekt zaś powinien się znajdować jak najbliżej obiektywu. Tym prostym sposobem uzyskasz naturalne zmiękczenie i rozmycie.

Posiadacze aparatów kompaktowych wyposażonych w tryby automatyczne oraz inne proste funkcje mają bardziej ograniczone pole działania. Najlepszym sposobem na osiągnięcie rozmycia tła jest wówczas użycie programu portretowego. W tym programie aparat zawsze zapisuje wykonane zdjęcie z najmniejszą możliwą głębią.

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak ustawić głębię ostrości, należy wykorzystać elementy, o których była mowa wyżej: odległość, przysłonę i ogniskową. Do tego wymagana jest jednak znajomość trybu manualnego w aparacie, gdzie samodzielnie ustawiasz wartość przysłony. Aby uzyskać płytką głębię, ustaw szeroki otwór przysłony, czyli mniejsze wartości f. Dla pewności wykonaj kilka zdjęć z różnymi wartościami, aby wybrać to, które najlepiej współgra z tłem. Zasada prób i błędów jest tu kluczowa, by opanować technikę posługiwania się głębią ostrości i uzyskać kontrolę nad ujęciami.

Aparat i rozmazane tło za nim | Źródło: koslicki.pl

Nie zapomnij również o doborze odpowiedniego obiektywu o jak największej ogniskowej. Zrezygnuj z obiektywu szerokokątnego. Twoim wyborem powinny być obiektywy standardowe (o ogniskowej równej 50 mm, 85 mm lub 100 mm) albo teleobiektyw z zakresem ogniskowych od 100 mm do 800 mm. Zdjęcia robione takim aparatem będą miały wąskie pole widzenia, ale będą odznaczać się płytką głębią obrazu.

Pamiętaj – im dłuższa ogniskowa, mniejsza wartość przysłony oraz mniejsza odległość od obiektu, a większa od tła, tym mniejsza głębia ostrości.

Choć opanowanie głębi ostrości może wśród wielu początkujących fotografów budzić spore obawy, wcale nie jest takie trudne. Co więcej, potrafi całkowicie odmienić Twoje zdjęcia, nadając im szczególny charakter. Zobacz, jak płytka głębia ostrości potrafi zmienić zwykłe fotografie w profesjonalne dzieła sztuki.

Źródło obrazka głównego:

Ostrość i głębia ostrości - fotografia podwodna

Jak zapisać się na kurs nurkowania! Kursy nurkowania prowadzimy w Krakowie. Zależy ci na szybkim terminie - skontaktuj się z instruktorem - Tel.: (+48) 501 627 846. lub e-mail. Inne terminy na telefon - zawsze możesz zadzwonić i zapytać. Preferujemy kontakt telefoniczny. Więcej.

E-Learning Fotografia podwodna Ostrość i głębia ostrości

Ostrość i głębia ostrości

fotografia podwodna

1. Ostrość

zdjęcie ostre - dokładnie widać wszystkie szczegóły.

zdjęcie nieostre - niestety nadaje się tylko do kosza

Ostrość - to ważny element fotografii, bez ostrości nie ma mowy o dobrym zdjęciu. Ostre zdjęcie pozwala wychwycić wszystkie szczegóły, nieostre ma zamazane krawędzie, szczegóły są zbyt niewyraźne, aby można je dostrzec.

Aby zdjęcie było ostre należy na obiektywie ustawić właściwą odległość. Obraz ostry powstaje w pewnym przedziale, przed jaki i za miejscem ustawienia ostrości. Głębia ostrości za obrazem jest większa, niż przed nim. Obrazy nie są płaskie, więc aby uzyskać wszystkie elementy obrazu ostre, musimy zapewnić odpowiednią głębie ostrości.

Bardzo ważnym parametrem jest głębia ostrości. Głębia ostrości zależy od trzech parametrów:

ogniskowej obiektywu: im obiektyw posiada krótsza ogniskową tym głębia ostrości jest większa. Tu dodam, że rzeczywista ogniskowa aparatu cyfrowego jest bardzo mała 6-8mm, to odpowiada ogniskowej w aparatach analogowych 35-40mm. wielkości matrycy w aparacie cyfrowym: mała matryca, głębia ostrości duża, ze zwiększaniem wielkości matrycy głębia ostrości spada. Najmniejsza głębia ostrości występuje przy matrycy pełnoklatkowej 24x36mm. wartości przysłony - im przysłona większa tym większa głębia ostrości. I tak jeżeli mamy przysłonę 2 to głębia ostrości jest bardzo mała, jeżeli mamy przesłonę 22 głębia ostrości jest dużo większa. Większość aparatów cyfrowych pozwala na ustawienie wartości przysłony maksymalnie na 8 (czasami 11) odległości obiektu od aparatu: większa odległość pozwala osiągnąć większą głębie ostrości. Aparaty cyfrowe dzięki bardzo krótkiej ogniskowej posiadają bardzo dużą głębie ostrości, nawet przy minimalnej wartości przysłony. Praktycznie jeżeli ustawimy odległość w aparacie na 2-3m uzyskamy ostre obiekty w przedziale od 1m do nieskończoności (w aparatach o klatce 36x24mm tak niestety nie jest, fotograf podwodny musi ustawić wysoką wartość przesłony i prawidłowo określić odległość). Więc można zadać pytanie , czy w fotografii podwodnej istnieje problem ostrości? Odpowiedź niestety jest na TAK. Widoczne jest to szczególnie w makrofotografii, gdzie głębia ostrości jest niewielka i tylko właściwe określenie odległości pozwala wykonać ostre zdjęcia. Jako przykład polecam obejrzenie poniższego zdjęcia.

Głębia ostrości czasem może być formą wyrazu artystycznego, odpowiednio ustawiony aparat może pewne elementy kompozycji uwypuklić a pewne rozmyć.

Poniżej kilka zdjęć wykonanych aparatem cyfrowym Nikon D200 z obiektywem Nikon AF-S 105 f/2.8 G IF-ED VR Micro. Zdjęcie przedstawia trzy figurki z Kinder niespodzianki, ustawienie figurek nie było zmieniane, zmianie ulegało tylko ustawienie ostrości. Ostrość nastawiał auto focus AF. Zdjęcia zostały doświetlone lampą błyskową SB800. podstawowe parametry przesłona F8 czas 1/200s.

zdjęcie z boku wszystkie figurki ostre

zdjęcie od przody, ostra tylko ostatnia figurka

zdjęcie od przody, ostra tylko środkowa figurka

zdjęcie od przody, ostra tylko pierwsza figurka

Oczywiście taki efekt można uzyskać tylko przy aparatach o dużej matrycy (pełna klatka lub APS) w aparatach kompaktowych głębia ostrości obejmowała by wszystkie figurki. Oczywiście tak mała głębia ostrości może być olbrzymią wadą, nastawienie ostrości pod wodą może być bardzo trudne.

Write a Comment