Wskazówki i przewodnik dla początkujących

Różnice między obiektywami szerokokątnymi a ultraszerokokątnymi

Odpowiedź:

Obiektywy szerokokątne: Obsługują długość ogniskowej od 38 do 24 mm i kąt widzenia od 60 do 84 stopni.

Obiektywy ultraszerokokątne: Obsługują długość ogniskowej od 20 do 13 mm i kąt widzenia od 94 do 118 stopni.

Uwaga: Jeśli użytkownik zapozna się ze szczegółowymi specyfikacjami aparatu, odpowiedz w następujący sposób: Ultraszerokokątne obiektywy w telefonie serii Mate 20 obsługują funkcję autofokusu (AF) i umożliwiają uzyskanie pola widzenia (FOV) 117 stopni na ograniczoną odległość. Jednocześnie jego wieloogniskowa konstrukcja matrycowa pomaga uzyskiwać wysokiej jakości zdjęcia z uchwyceniem większej liczby szczegółów scenerii.

Chcesz zrozumieć, czym różnią się poszczególne obiektywy? Nic prostszego!

Amerykański sklep fotograficzny B&H przygotował świetny symulator rozmaitych obiektywów – od szerokiego kąta, po teleobiektywy. Na przykładzie szkieł firmy Canon w prosty sposób można zrozumieć najbardziej bazowe zagadnienia związane z ekspozycją.

Canon Lens Experience to serwis pozwalający na proste, interaktywne zrozumienie różnic między rybim okiem, szkłami ultraszerokokątnymi, szerokokątnymi, standardowymi i teleobiektywami.

To również pomysł na to, by zapoznać się bliżej z mechanizmem przysłony i jej wpływem na rozmycie tła oraz zmianę pozostałych parametrów ekspozycji, takich jak czas otwarcia migawki czy czułość ISO.

Wreszcie – poznamy zasadę działania szkieł typu tilt-shift, mechanizmu optycznej stabilizacji obrazu i zalet wynikających z użytkowania dedykowanych obiektywów makro.

Źródło: Canon

Wskazówki i przewodnik dla początkujących

Popularne ogniskowe teleobiektywów

24–70 mm: Obiektyw z powiększeniem o ogniskowej od 24 mm do 70 mm stanowi kompromis między obiektywami szerokokątnymi o długich ogniskowych a teleobiektywami o krótkich ogniskowych. Takie obiektywy dobrze nadają się do fotografowania krajobrazów, gdyż pozwalają przechodzić między panoramicznymi obrazami przy ogniskowej 24 mm a efektem kompresji przy ogniskowej 70 mm.

70–200 mm: To popularna klasa teleobiektywów z powiększeniem. Doskonale sprawdzają się one podczas robienia portretów. Pozwalają podkreślić wielkość elementów w tle, takich jak góry czy panorama miasta.

200–500 mm: Ten zakres ogniskowych ułatwia fotografowanie dzikich zwierząt, zawodów sportowych i innych sytuacji, w których konieczne jest znaczne powiększenie z dużych odległości.

300 mm i więcej: Wyższe wartości ogniskowej mają tak zwane super-teleobiektywy. Oferują one największe powiększenie do fotografowania miniaturowych obiektów lub robienia zdjęć z ogromnych odległości, na przykład w celu uchwycenia ptaków w locie.

Obiektywy z powiększeniem a obiektywy o stałej ogniskowej

Teleobiektywy z powiększeniem umożliwiają dostosowywanie ogniskowej, podczas gdy standardowe teleobiektywy mają ustaloną ogniskową. Obiektywy z powiększeniem są bardziej elastyczne, ale standardowe teleobiektywy często oferują szerszy maksymalny otwór przysłony i pozwalają robić wyraźniejsze zdjęcia. Jeśli potrzebujesz szerokiej przysłony lub ostrzejszego obrazu, użyj standardowego teleobiektywu. Do fotografowania ptaków są często stosowane teleobiektywy standardowe o ogniskowej 500 mm.

Mnożniki ogniskowej a obiektywy

Decydując o wyborze obiektywu, sprawdź czy masz aparat pełnoklatkowy, czy aparat z mnożnikiem ogniskowej. Aparat pełnoklatkowy ma czujnik obejmujący całą ramkę, przez co w wizjerze widać cały obraz. Gdy jest stosowany mnożnik ogniskowej, na przykład w formacie APS-C, obrazy wychodzą nieco powiększone względem wizjera — niezależnie od użytego obiektywu.

Popularna tematyka fotografii robionych teleobiektywem

Teleobiektyw pozwala robić praktycznie wszelkie zdjęcia, o ile zachowasz odpowiednio dużą odległość, która nadal jest w zakresie ogniskowej obiektywu. Jest to doskonały sprzęt do fotografowania dzikich zwierząt z odległości, robienia portretów oraz ukazywania panoram miast czy gór.

Write a Comment